قابلمه استیل

امروزه با گسترش روز افزون نشر اطلاعات در موضوعات مختلف و همه گیر شدن استفاده از اینترنت و وجود اپلیکیشنهایی مانند تلگرام ، ارتباطات بین خانمهای خانه دار باهر سطح سواد واطلاعات بسیار آسان شده است. به همین خاطر تبادل نظرات در هر موضوعی بین اغلب خانمها ،بسیار ساده شده است و یکی از مهمترین آنها لوازم و وسایل آشپزخانه است.

در مورد قابلمه استیل با بررسی سایتها و کانالهاو گروههای مربوط به این موضوع میتوان دریافت که قابلمه استیل از نظر اغلب زنان خانه دار ایرانی قابلمه خوبی نیست! چراکه غذا پختن در این قابلمه ها سخت بوده و اغلب ته میگیرد  و درست کردن برنج در این قابلمه همراه با بوی سوختگی است. این ماه عسل نظرات خانمهای خانه دار ایرانی است.

اینکه این نظرات تا چه اندازه درست یا غلط است نیاز به کمی بررسی دارد و ما در بازرگانی زنیت تلاش میکنیم تا با بررسی  علمی  و فنی در این مورد به شما کمی کمک کنیم.ابتدا اجازه دهید به بررسی  انواع قابلمه بپردازیم:

در بازار فعلی قابلمه در ایران این چند نوع قابلمه دیده میشوند: قابلمه تفلون،قابلمه چدن،قابله سرامیک،قابلمه مسی ، فابلمه الومینیومی ، قابلمه استیل و قابلمه پیرکس .  هرکدام از این قابلمه ها دارای محاسن و معایبی هستند و کار کردن با آنها نیاز به دستورالعملهای خاص مختص به آنهاست.

سرویس-قابلمه-استیل

خصوصیات قابلمه خوب

یک قابلمه خوب باید دارای این خصوصیات باشد: پایداری در فرم و شکل و رنگ، چسبندگی کمتر محتویات داخل ، شستشوی آسان ، حفظ طعم و مزه غذا ، عدم واکنش شیمیایی با مواد خوراکی حین پخت

باتوجه به موارد فوق نوع موادی که در ساخت قابلمه بکار میرود و نیز میزان ضخامت و اندازه این ظروف مهم بوده و میزان رسانا بودن انواع قابلمه در برابر حرارت با یکدیگر فرق می کند و بستگی به نوع مواد سازنده آنها دارد. بنابراین انتخاب این ظروف بهتر است نسبت به نوع غذا و پخت و پزی که می خواهیم در آنها انجام دهیم، صورت گیرد. ظروفی که برای پخت و پز استفاده می کنیم می توانند طعم و مزه غذا را تغییر دهند و این تغییر مزه بستگی به مقدار ماده ای دارد که از ظروف پخت و پز به داخل مواد غذایی نفود می کند. در بین انواع قابلمه بهترین جنس قاعدتا قابلمه پیرکس میباشد ولی بخاطر محدودیت حین استفاده در قابلمه پیرکس استفاده از آن در بیشتر آشپزخانه ها محدو.د میباشد.

قابلمه تفلون

تمامی ظروف نچسب، از یک ماده شیمیایی بنام  polytetrafluoroethylen یا   PTFE ساخته میشوندکه این ماده بر روی سلح ظروف الومینیومی پاشیده شده که ما به این نوع قابلمه ، قابلمه تفلون میگوییم. هرچند قابلمه های تفلون بسیار پرمصرف هستند هستند، ولی در مقایسه با سایر قابلمه ها انتخاب چندان مطمئنی نیستند. فلز سنگین کادمیوم که در اغلب آنها وجود دارد، با استفاده پی درپی قابلمه وارد غذا می شود و احتمال ابتلا به سرطان و بیماری های دیگر را زیاد می کند. ظروف تفلون نچسب، نسبتا سبک، با کاربرد و شست و شوی راحت و با مصرف کمتر روغن هستند.

در هنگام شستشو حتما از ابر برای شسنت آن استفاده کنیذ.موقع استفاده ازاین ظروف حرارت باید ملایم تا متوسط باشد.مهمترین ضعف این قابلمه ها از بین رفتنم تدریجی تفلون سطح داخلی این قابلمه هاست که برای سلامتی بسیار مضر میباشد.

قابلمه چدن

قابلمه های چدنی رقیب جذی برای قابلمه های تفلون به شمار میروند وپخش یکنواخت حرارت در همه جای ظرف از مزیتهای این ظروف است .لب پر نمیشوند و غذا به آنها نمی چسبد.ااین نوع قابلمه ها هم از نظر سلامتی از درجه پایینتری نسبت به قابلمه های استیل قرار دارند.

چرا قابلمه استیل !

قابلمه های استیل نمامی خصوصیات یک قابلمه خوب را دارا هستند.عدم تغییر قیزیکی و  غیر قابل واکنش بودن با محتویات داخل آن  بزرگترین مزیت برای این نوع قابلمه هستند و در درجه بالایی از نظر بهداشت قرار دارند.

برای پخت و پز در قابلمه های استیل کمی حوصله لازم است .برای پخت غذاهای آبدار مثل خورشتها باید از حرارت کمتری نسبت به قابلمه های دیگر استفاده کرد تا غذای داخل آن ته نگیرد . برای پخت برنج ابتدا باید ظرف را داغ نمود و سپس روغن اضافه کرد مثل قابلمه های کارال .