Related image
نحوه لباس پوشیدن صحیح چیست؟

اهمیت پوشش

رسول خدا (ص) می‌فرماید: آدمیزاد حق دارد (باید) لباسی داشته باشد تا عورت او را بپوشاند؛ نیز می‌فرماید: پوشش و لباس نشان بی‌نیازی است؛ همچنین می‌فرماید: تن با سه چیز شاداب و پروریده می‌شود: بوی خوش و لباس ملایم و نوشیدن عسل.

امیرمؤمنان (ع) می‌فرماید: لباس، زیبایی را نمایان می‌سازد؛ نیز می‌فرماید: لباس پاکیزه غم و اندوه را می‌زداید و برای نماز نیز لازم است.

نهی از برهنگی

رسول خدا (ص) می‌فرماید: ای علی! خدا عریان شدن و بدون لنگ زیر آسمان غسل کردن و ورود در نهر آب و حمام را نمی‌پسندد. امیرمؤمنان (ع) نیز می‌فرماید: هرگاه برهنه می‌شوید شیطان با چشم طمع به شما می‌نگرد، پس خود را بپوشانید.

آداب پوشش

رسول خدا (ص) می‌فرماید: کفش راحتی و سبک بپوشید و همانند اهل کتاب نباشید [نعلین بپوشید و موزه مپوشید]؛ همچنین می‌فرماید: کفش خوب و لباس پاکیزه بپوشید؛ نیز می‌فرماید: هرگاه خواستی کفش و لباس بخری خوب و نو آن‌ها را برگزین و می‌فرماید: هرگاه مردان و زنان امت من، از پوشیدن کفش‌ها و نعلین‌های پاره پاره و وصله‌دار دریغ نکنند خدا بر آنان آسان گیرد.

نکته:‌ پیام این‌گونه احادیث این است که مسلمانان با رعایت نظافت و انتخاب جنس خوب در پوشاک، در زندگی ساده‌زیست باشند و تجمل‌گرا نباشند و همچنین می‌فرماید: هرگاه لباستان را در‌آوردید بر آن بسم‌الله بخوانید؛ و نیز می‌فرماید: هرگاه لباستان را درآوردید آن‌ها را تا بزنید.

امیرمؤمنان (ع) می‌فرماید: هرکس به ادامه زندگی علاقه‌مند است،‌ کفش خوب و لباس راحت و سبک بپوشد.

امام صادق (ع) می‌فرماید: پس از استحمام، هنگام پوشیدن لباس بگو: خدایا! لباس تقوا به من بپوشان و از بدی دورم کن، هرگاه چنین کردی از هر دردی در امانی.

راوی می‌گوید: امام رضا (ع) لباس را از سمت راست می‌پوشید و هرگاه لباس نو بر تن می‌کرد بر کاسه‌ای از آب ۱۰ بار «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ» و ۱۰ بار «قل هو الله احد» و ده مرتبه «قل یا ایها الکافرون» می‌خواند و سپس آن را بر لباس نو می‌پاشید، آن گاه می‌فرمود: هرکس پیش از پوشیدن لباس نو چنین کند پیوسته در ناز و نعمت زندگی به سر می‌برد مادامی که تاری [نخی] از آن لباس باقی است.

اسحاق بن عمار گوید: از امام صادق (ع) پرسیدم: آیا رواست که مؤمن ۱۰پیراهن داشته باشد؟ فرمود: آری. پرسیدم: بیست پیراهن چطور؟ فرمود: آری این‌ها اسراف نیست، بلکه اسراف این است که پیراهن آبروداری [مهمانی و مجلس رسمی] را پیراهن کار قرار دهی.

امام صادق (ع) می‌فرماید: کمترین حدّ اسراف، استفاده بی‌جا [در حال عادی و کار] از لباس رسمی است که برای حفظ آبروست؛ همچنین می‌فرماید: پوشیدن کفش سیاه و نعلین زرد سنت است؛ نیز می‌فرماید: هرکس کفش زرد بپوشد پیش از آنکه کهنه شود سودی عایدش شود.

امام صادق (ع) می‌فرماید: هرکس کفش زرد بپوشد پیوسته در شادمانی است تا مندرس شود؛ همچنین می‌فرماید: سزاوار است که صاحب عزا عبا نپوشد و پیراهنی برتن کند که شناخته شود و سزاوار است که همسایگان سه روز از طرف او [از مهمانانش] پذیرایی کنند؛ کنایه از اینکه صاحب عزا، لباس مرتب معمولی نپوشد.

اخبار مرتبط
 • چگونه سپاه شیطان را به دل راه ندهیم/ کدام ذکر خدا موجب رهایی از گناه است
  ۱۳۹۱/۴/۲۴ – ۱۲:۳۳
 • بهداشت دل و عوامل سلامت آن از نگاه ائمه/ تقوای الهی درمان بیماری‌های بدن
  ۱۳۹۱/۴/۲۱ – ۱۲:۵۲
 • بهداشت روانی و عوامل رشد عقل/ رهاکردن امور غیرمفید عقل را کامل می‌کند
  ۱۳۹۱/۴/۱۸ – ۱۲:۰۵
 • کدام روز هفته پربرکت‌تر است
  ۱۳۹۱/۴/۱۳ – ۰۹:۰۳
 • رابطه سحرخیزی با افزایش روزی
  ۱۳۹۱/۴/۱۰ – ۱۳:۲۴
 • توصیه پیامبر به امام علی درباب سفر
  ۱۳۹۱/۴/۷ – ۱۲:۰۶
 • دعای پیامبر(ص) هنگام غذاخوردن
  ۱۳۹۱/۳/۲۹ – ۱۱:۲۱
 • آداب نوشیدن آب از زبان امام صادق(ع)
  ۱۳۹۱/۳/۲۸ – ۱۰:۴۱
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شدپیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شدپیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

بلیط هواپیما

تا ۵۰٪ تخفیف باورنکردنی کفش‌های مردانه! فقط امروز

فروش خانه خوش‌نقشه دو خوابه با قیمت باورنکردنی در هومینگ!

چیزهای عجیبی که مسافران از هواپیماها می‌دزدند!

آیا آدم فضایی ها واقعا وجود دارند؟

وب گردی

فروش ویژه لاستیک از دیجی‌کالا

فروش ویژه لاستیک از دیجی‌کالا

فروش ویژه کاپشن و باراني مردانه -فرصت محدود

فروش ویژه کاپشن و باراني مردانه -فرصت محدود

۵۰٪ تخفیف باورنکردنی کفش در

۵۰٪ تخفیف باورنکردنی کفش در “یک هفته به خرید” دیجی‌کالا!!

دریافت دلار با بازی رایگان Zula

دریافت دلار با بازی رایگان Zula

تا ۴۰٪ تخفیف انواع لوازم مصرفی خودرو و موتور! (تا ۴ آذر)

تا ۴۰٪ تخفیف انواع لوازم مصرفی خودرو و موتور! (تا ۴ آذر)

خرید کتاب با تخفیف قیمت پشت جلد از فروشگاه کتاب سراج

خرید کتاب با تخفیف قیمت پشت جلد از فروشگاه کتاب سراج